Közösség

e-lutazo.hu | Közösség

Szeretettel várjuk közösségünkbe mindazokat, akik első kézből szerzett tapasztalatok alapján szeretnék megszervezni utazásaikat.

Facebook

Utazásunk:Nagyvárad

Kirándulnál egy kicsit, de közben otthon is maradnál, az ismerős újdonságra vágysz? Gond egy szál sem, #egynapos kategóriánk következő úti célja a történelmi Nagyvárad. A város a romániai Bihar megye székhelye, a Körösvidéken, a Sebes-Körös partján. A település a régió legnagyobb városa,  lakosság kb 24,5%-a magyar.

A 11. századi városba I. László magyar király helyezte a bihari püspökséget, akit a székesegyház elkészülte után itt is temettek el. A város a török hódoltság ideje alatt többször gazdát cserélt, végleg 1692-ben szabadult fel. 1920-ban, a trianoni békeszerződés nyomán került Romániához, korábban a Magyar Királysághoz tartozó Bihar vármegye központja volt.

Budapestről autóval a leggyorsabb: M4 autóút, majd 4-es főúton, az utazás nagyjából 3 órát vesz igénybe. Javasolt parkoló a Fekete Sas palotánál található Parcare subterană, mely kamerával őrzött mélygarázs, 3 lei/óra áron. 

A pezsgő város az első pillanattól kezdve magával ragad, lenyűgöző építészetével, nagyszerű éttermeivel és színes kulturális életével. A megfelelő programválasztás egy pörgősebb vagy pihenősebb naphoz is ideális uticéllá teszi. Szakadj ki a hétköznapokból, merülj el kézzelfogható történelemben egy pár órára. 

Kedvenc látnivalóink:

Apolló Palota: Az épület a központban, a város legfontosabb kereskedelmi útvonala mentén, az egykori fő utcában található.Az Apolló-palota az egyedüli 20. század eleji bérház a városban, amely a helyi tanács megrendelésére és nem magántőkéből épült. A lakások bérbeadása útján próbált a város bevételhez jutni, ám a világháború kitörése után ez meglehetősen nehezen sikerült.

Moskovits Miksa Palota: A palota építtetője és első lakója Moskovits Miksa mérnök volt, aki 1904-ben, 52000 koronáért vásárolta meg a telket.  A palota Nagyvárad szecessziós építészetének egyik legkiemelkedőbb emléke.


Nagyváradi Állami Színház: Az épületben működik a magyar nyelvű Szigligeti Színház és a román nyelvű Teatrul Regina Maria. A színészet Nagyváradon régi hagyományokra tekint vissza. A legrégebbi adatok szerint már 1730 körül volt itt iskolai színjátszás, latin opera, német nyelvű színészet, de az első magyar nyelvű színházi előadást a kolozsvári társulat tartotta a városban. Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc után megritkultak az előadások, de szép lassan újjáépült. A század második felében számos olyan ismert színész játszott a városban, mint Blaha Lujza, Ecsedi Kovács Gyula, Szentgyörgyi István, Újházi Ede. Jászai Mari

Nagyváradi városháza:  A nagyváradi Városháza a hely egyik legjelentősebb szimbóluma, mely jellegzetes körvonalaival uralja a Sebes Körös folyó közvetlen szomszédságában fekvő központ városképét. Az épület különlegessége, hogy a központi toronyból tökéletesen be lehet látni majdnem egész Nagyváradot, a torony a mai napig látogatható. A belépő jegy ára 10 lej/fő.

1895-ben határozta el a Városi Tanács, hogy az épület elbontásával egy új Városházát építtet.  Az ünnepélyes épületátadásra 1904 január 10-én került sor.

Fekete Sas palota: A palota nevét adó Sas fogadó 1714 óta áll a főtéri épületegyüttes helyén. A XVIII-XIX. században emeletet húztak rá és bővítették, majd 1861-től a Városháza Olasziba költözött, így az épületben csak a fogadó maradt. A kávézó sajnos ma már semmit sem őriz eredeti kialakításából.Tervezői Komor Marcell és Jakab Dezső voltak.

Utazásunk további fejezetei

Autós utak

Eszék

Fellobant benned az olthatatlan vágy egy kiruccanásra de szűkös a budget és az időkeret? Gond egy[…]

Elolvasom

A legfontosabbak

Szükséges oltások

Konzuli infók

Utazónaplónk legújabb fejezetei

Autós utak

Eszék

Fellobant benned az olthatatlan vágy egy kiruccanásra de szűkös a budget és az időkeret? Gond egy[…]

Elolvasom